1990 : Letizia Romiti (Alessandria) - Anneros Hulliger (Berna) - Mario Duella (Biella) - Jurg Brunner (S. Gallo)

1991: Mario Verdicchio (La Spezia) - Emilio Traverso (Genova) - Jean-Marc Pulfer (Lucerna) - Lucienne Antonini (Avignone)

1992: Federico Maria Recchia (Verona) - Roberto Cognazzo (Torino) - Adalberto Martinez Solaesa (Malaga) - Heiner Grasst (Essen)

1993: Letizia Romiti (Alessandria) - Jan Van Mol (Anversa) - Marta Baruzzi (Faenza) - Bernhard Marx (Friburgo in Bresgovia)

1994: Ciricino Micheletto (Cologna Veneta) - Stefano Vagnini (Fano) - Joan Vaz (Lisbona) - Dorty De Rooy (Maastricht)

1995: Hansjurgen Scholze (Dresda) - Michel Colin (Saint-Raphael) - Silvano Rodi (Ventimiglia) - Roberto Padoin (Vittorio Veneto)

1996: Heinz Balli (Berna) - Carlo Benatti (Mantova) - Knud Vad (Soro - Danimarca) - Alberto Guerzoni (Ferrara)

1997: Giulia Biagetti (Lucca) - André Pagenel (Bourges) - Enrico Zanovello (Vicenza) - Roberto Padoin (Vittorio Veneto)

1998: Luigi Ferdinando Tagliavini (Bologna) - Vincente Ros Perez (Valencia) - Wolfgang Rosenmuller (Neubrandenburg) - Roland Muhr (Monaco di Baviera)

1999: Mario Duella (Biella) - Irena Kribkova (Praga) - Andrea Toschi (Modena) - Edward De Geest (Gand)

2000: Dietrich Oberdorfer (Merano) - Diego Cannizzaro (Palermo) - Per Ryden (Stoccolma) - Marco Fracassi (Cremona)

2001: Maurizio Salerno (Milano) - Gustav Auzinger (Linz) - Wolfgang Capek (Vienna) - Bernhard Marx (Friburgo in Bresgovia)

2002: Fabio Ciofini (Terni) - Roberto Bonetto (Isola della Scala) - Silvano Rodi (Ventimiglia) - Franz Lorch (Monaco di Baviera)

2003: Brian Milnikel (Michigan, USA) - Enrico Viccardi (Lodi) - Federica Jannella (Senigallia) - Gerhrard Paulus (Stoccarda)

2004: Pierre Perdigon (Grenoble) - Franz Hauk (Ingolstadt) - Stefano Pellini (Modena) - Sergio Militello (Firenze)

2005: Volker Linz (Ehingen) - Roberto Fresco (Madrid) - Alberto Voltolina (Adria) - Emanuele Cardi (Napoli)

2006: Helmuth Luksch (Vienna) - Roberto Bonetto (Isola della Scala) - Angelo Castaldo (Napoli) - Andrzej Chorosinski (Varsavia)

2007: Fabio Ciofini (Perugia) - Silvio Celeghin (Venezia) - Ulfert Smidt (Hannover) - Roland Muhr (Monaco di Baviera)

2008: Luciano Zecca (Lecco) - Eric Hallein (Roeselare) - Paolo Bougeat (Aosta) - Ruggero Livieri (Padova)

2009: Enrico Zanovello (Vicenza) e Laura Fabris, soprano (Vicenza) - Markku Makinen (Helsinki) - Walter D'Arcangelo (Chieti) - Giovanni Feltrin (Treviso)

2010: Massimo Andrea Verzilli (Milano) - Fabio Ciofini (Terni) - Jordi Vergés i Riart (Tarragona) - Mario Duella (Biella)

2011: Massimo Gabba (Alessandria) - Milko Bizjak (Novo Mesto) - Michele Croese (Genova) - Roland Muhr (Monaco di Baviera)

2012: Manuel Tomadin (Trieste) - Vibeke Aster (Vejele - Danimarca) - Giovanni Feltrin (Treviso) - Roberto Canali (Roma)

2013: Renato Negri (Reggio Emilia) - Wladimir Matesic (Bologna) - Giulio Mercati (Milano) - Roberto Bonetto (Verona)

2014: Lars Frederiksen (Odense - Danimarca) - Renzo Bortolot (Belluno) - Hilmar Gertschen (Briga - Svizzera) - Luciano Zecca (Lecco)

2015: Johannes Krutmann (Hamm - Germania), Levente Kuzma (Szeged - Ungheria), Fabio Ciofini (Terni), Federica Jannella (Senigallia)

2016: Johannes Skudlik (Landsberg - Germania), Andreas Liebig (Basilea, Svizzera), Margherita Sciddurlo (Monopoli), Daniele Dori (FIrenze)